• a.png
 • a1.png
 • byzuch2.png
 • bz.png
 • c1.png
 • c2.png
 • c3.png
 • c4.png
 • c5.png
 • c6.png
 • c7.png
 • c8.png
 • c11.png
 • c12.png
 • c13.png
 • c16.png
Home O KFN
Nasza grupa PDF Print Adres email


W Rybniku od 2000r. roku działa Klub Filmu Niezależnego, który skupia pasjonatów kina w różnym wieku.
W klubie powstają filmy fabularne, teledyski, a nawet offowe programy telewizyjne, m.in. popularny
w Rybniku program rozrywkowy "Żółta Gumowa Kaczka" (w latach 2000-2002 i 2005 powstało 68 odcinków), offowy serial kryminalno-komediowy "Natalia: Ostatnie Słowo" (18 odcinków), serial komediowy "Natalia: Pamiętniki", który liczy 11 odcinków.
W klubie zrealizowano dziewięć popularnych filmów niezależnych o tematyce śląskiej: "Jak przed wojną" (2004), "Msza" (2005), "Kantpol" (2006), "Byzuch" (2008), "Bajzel po polsku" (2009), "Byzuch 2: Rewizyta" (2010), "Powołanie" (2011), "Tu jest fajnie" (2012) i film dokumentalny o życiu i twórczości aktora Jerzego Cnoty pt "Cnota" (2013).  Filmy te były prezentowane na wielu prestiżowych konkursach filmowych, takich jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni lub Festiwal Polskich Filmów Komediowych w Lubomierzu. Filmy były emitowane m.in. przez TVP Kultura, a ich twórcy zostali zaproszeni przez Kazimierza Kutza do programu Grażyny Torbickiej. Eugeniusz Kluczniok, współautor w.w. filmów został w 2010 roku odznaczony srebrną odznaką "Zasłużony dla Województwa Śląskiego". Mirosław Ropiak i Eugeniusz Kluczniok są także dwukrotnymi laureatami nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie upowszechniania kultury.
W 2003 roku zrealizowano dosyć udany dramat "Jaskinia". Film jest oparty na faktach, a jego akcja dzieje się w jurze krakowsko-częstochowskiej. Jest to historia trójki przyjaciół, którzy po zejściu do jaskini "studnisko" zmuszeni są walczyć o własne życie.
Ktoś podcina im linę. Niestety, film ten nie posiada oryginalnej ścieżki muzycznej i nie może być szeroko prezentowany.
W KFN powstał też film "Dziewczyny lubią Blond" (2009), stylizowana na lata 70-te historia o przygodach agenta Mariana Blonda- rybnickiego odpowiednika Jamesa Bonda.

W filmach Klubu Filmu Niezależnego chętnie występują popularni aktorzy:
Jerzy Cnota (znany z roli Gąsiora w "Janosiku" i z ponad 100 innych ról), Jerzy Janeczek ( Witia z trylogii o Kargulach i Pawlakach),
Grzegorz Stasiak ("Angelus", program TVN "Nauka Jazdy"), a w filmie pt."Byzuch 2: Rewizyta" do obsady dołączyła Marzena Kipiel-Sztuka znana choćby z roli Halinki Kiepskiej w serialu "Świat wg Kiepskich".
KFN jest także współorganizatorem Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego "RePeFeNe", które odbyły się w 2015 roku po raz czternasty.


Kontakt: tel. 0694 432 676, mail:
CLOAKING


Zapraszamy do współpracy!Główni członkowie KFN:

Mirosław Ropiak

Urodzony 8 października 1980 r. w Rybniku. Absolwent Animacji Społeczno Kulturalnej przy UŚ
w Cieszynie. Współzałożyciel klubu i jego kierownik. Prowadzi koła filmowe i teatralne.
Założyciel grupy teatralnej "antyTEATR" (wcześniej "Teatr Wyobraźni") w 2001r.
Reżyser filmów produkowanych przez klub, scenarzysta, operator zdjęć, montażysta, kierownik produkcji.
Jest twórcą kilkunastu filmów fabularnych i etiud, kilkudziesięciu dokumentów i reportaży, programu satyrycznego "Żółta Gumowa Kaczka (powstało prawie 60 odcinków). Zrealizował pierwszy
w Polsce serial offowy: "Natalia: Ostatnie słowo (18 odcinków) i serial komediowy "Natalia: pamiętniki" (12 odcinków). Autor kilkunastu teledysków i filmów reklamowych.
Producent i współautor popularnych śląskich filmów KFNu Eugeniusza Klucznioka: "Jak przed wojną", "Msza", "Kantpol", "Byzuch", "Bajzel po polsku", które zostały obejrzane przez miliony widzów. Juror na konkursach filmowych i teatralnych. Prowadzący wiele warsztatów filmowych i teatralnych dla dzieci i młodzieży. 
Jest wielkim miłośnikiem kina. Obok Lyncha, ceni sobie bardzo Bareję, Weira, Burtona, Kolskiego, Kubricka, Bunuela i Hitchcocka. Lubi też dobrą muzykę, książkę i komiks.
W swoim rodzinnym mieście -Rybniku prowadzi Klub Filmu Niezależnego, antyTEATR, organizuje coroczne Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego "RePeFeNe",  cotygodniowe pokazy filmowe w ramach Plejady Dobrych Filmów (PDF) w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach i inne imprezy filmowe.
Zdobywca pierwszej nagrody na festiwalu "Kadr 2000" w Łodzi-Bełchatowie za film pt."Czas na dokument". Film pt. "Jak przed wojną" zakwalifikował się do konkursu kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006r.
Zdobywca wyróżnienia za film "Byzuch" w ramach konkursu kina niezależnego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2009r. Zdobywca nagrody prezydenta miasta Rybnika
w dziedzinie kultury w 2005r. Nominowany do nagrody Człowieka Roku portalu rybnik.com.pl
w dziedzinie kultury w 2010r. Laureat nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie kultury w 2010 r. za zainicjowanie powstania Klubu Filmu Niezależnego oraz działalność w zakresie upowszechniania kultury teatru amatorskiego oraz filmu niezależnego wśród mieszkańców Miasta Rybnika


Eugeniusz Kluczniok

Urodzony w 1951r. Od 1968r. związany zawodowo z kopalnią DĘBIEŃSKO, gdzie pracował jako elektryk na dole, a następnie na powierzchni. Równolegle z pracą na kopalni pracował jako muzyk w zespołach rozrywkowych.
Po zlikwidowaniu kopalni, nadal pracuje w tym samym miejscu w powstałej spółce energetycznej MEGAWAT.
Od młodych lat komponuje i pisze teksty, w większości w gwarze śląskiej. Inną jego pasją jest łowiectwo. Poluje prawie 30 lat.
Przygoda z filmem jest bardzo krótka. Na początku tworzył muzykę do filmów KFN i zagrał epizodyczną rolę w serialu NATALIA OSTATNIE SŁOWO.
Później współautor (scenarzysta, producent, reżyser oraz aktor - w jednej osobie) sześciu pełnometrażowych filmów ("Jak przed wojną", "Msza" ,"Kantpol", "Byzuch", "Bajzel po polsku", "Byzuch 2"). Rozgrywające się w scenerii Górnego Śląska obrazy Eugeniusza Klucznioka wielokrotnie były wyróżniane i prezentowane w różnych stacjach telewizyjnych
(m.in. w emitowanym na żywo przez TVP Kultura programie Grażyny Torbickiej - z udziałem legendy polskiego kina, Kazimierza Kutza).
Film pt. "Jak przed wojną" zakwalifikował się do konkursu kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006r.
Zdobywca wyróżnienia za film "Byzuch" w ramach konkursu kina niezależnego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2009r. Zdobywca nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie kultury w 2005r. Laureat nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie kultury w 2010 r. za szczególne zasługi w dziedzinie upowszechniania kultury śląskiej, tradycji gwary śląskiej i obyczajów regionu  oraz pasję w tworzeniu filmów niekomercyjnych. W 2010 roku odznaczony srebrną Honorową odznaką "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" za działalność filmową.


Andrzej Raczyński

Rocznik 1952. Mistrz fotografii w  Ogólnopolskim Cechu Fotografów. Członek grupy Fotografowie.com. Aktor i fotograf-dokumentalista Klubu Filmu Niezależnego. Z KFN współpracuje od 2012r. Jego strona internetowa: Ślubne Zdjęcia.plNiektóre telewizyjne materiały archiwalne o naszej grupie. Lata 2001-2011

 

 
 Działamy w ramach Studia
Filmowego MIROFILM:


Polska Akcja Humanitarna
Kliknij w pajacyka 
i nakarm głodne dziecko