program         regulamin        filmy konkursowe

   wcześniejsze  edycje:  2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012,  2013  2014 

   The Best Off RePeFeNe                                                                          >>>PATRONAT MEDIALNY<<<

                                                                                                                                                               

 

XIV RYBNICKIE PREZENTACJE FILMU NIEZALEŻNEGO "RePeFeNe"

Rybnik-Chwałowice, 9-11 października 2015r.

organizatorzy:

Dom Kultury Chwałowice
Klub Filmu Niezależnego


 
       



 

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury
XIV Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego„RePeFeNe”
imienia Jana F. Lewandowskiego w dniu 11 października 2015r.



Jury XIV Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego:
1. Marcin Troński – przewodniczący jury
2. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz – członek jury
3. Izabela Wądołowska – członek jury



po obejrzeniu 26 filmów konkursowych, postanawia przyznać nagrody w następujących kategoriach konkursu głównego:

1. Najlepszy film fabularny w konkursie filmu amatorskiego:
„Urodziny” w reżyserii Michała Toczka
za dojrzałość wypowiedzi, konsekwentną konstrukcję, zdjęcia i plastykę.

2. Najlepszy film dokumentalny w konkursie kina amatorskiego:
„85625” w reżyserii Macieja Jarczyńskiego
za efektowną, plastyczną ilustrację pobudzającą wyobraźnię, za obrazy i animację.

3. Najlepszy film eksperymentalny w konkursie kina amatorskiego:
„Z cyklu: W parku” dla Patrycji Bożek
za niedosyt i plastykę. Jury zobowiązuje tą nagrodą do dalszego opowiedzenia przedstawionej historii.

4. Najlepsza etiuda studencka:
„ Hystera” w reżyserii Michaliny Przewdzing
za odwagę w pokazaniu tematu, oszczędność środków i ochronę przed banałem.

5. Nagrodę Grand Prix festiwalu jury przyznało Michałowi Toczek za film fabularny pt.” Urodziny”.



Jury podkreśla wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania zakwalifikowanych filmów oraz podkreśla rolę przeglądu, jako ważnego miejsca Kina Niezależnego w Polsce, a także zaleca rozwijanie i kontynuację Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego.



       

W dniach od 9 do 11 października, Dom Kultury Chwałowice i Klub Filmu Niezależnego zapraszają na ciekawe wydarzenia w ramach XIV edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego "RePeFeNe 2015". Od tego roku Festiwal nazwany jest imieniem zmarłego w czerwcu wieloletniego Jurora i Przyjaciela Prezentacji, historyka, filmoznawcy, dziennikarza i publicysty, Jana F. Lewandowskiego. W programie "RePeFeNe": pokazy filmów konkursowych, Filmowy Wieczór Sztuk, warsztaty z filmu dokumentalnego (Uwaga! Zgłoszenia na warsztaty do 8 października, ilość miejsc ograniczona!), prowadzone przez reżysera Katarzynę Dąbkowską-Kułacz, spotkanie z aktorem Marcinem Trońskim, spotkanie ze scenografem Izabelą Wądołowską i wiele innych atrakcji. WSTĘP (poza warsztatami) WOLNY!


Powyżej plakat tegorocznych Prezentacji. Kliknij na niego, by powiększyć


Program:
Miejsce: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach (ul. 1 Maja 91B)
 

Piątek, 9 października

g. 18.00. Filmowy Wieczór Sztuk.

W programie:

- Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Między światami" w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz.

Spotkanie z autorką filmu i jurorką „RePeFeNe".
 

- Wystawa elementów scenografii Izabeli Wądołowskiej pt. „48 metrów bieżących sztuk".

Spotkanie z autorką i jurorką „RePeFeNe".
 

- Finisaż wystawy fotografii Daniela Eysymonta pt. "Cały świat to scena..."
 

 
Izabela Wądołowska: 





Ur. w 1978 r. w Tychach. Absolwentka ASP w Katowicach. Dyplom uzyskała w roku 2003 w Katedrze Grafiki Warsztatowej, prezentacja dodatkowa - malarstwo. Od 2005-2008 roku współtworzyła Stowarzyszenia Młodych Twórców StrefArt z Galerią StrefArt w Tychach. Przez dwa pierwsze lata jego istnienia pełniła funkcję prezesa i kierownika artystycznego. Swoje prace malarskie i graficzne wystawiała wielokrotnie w kraju i zagranicą. W latach 2004-2007 studiowała podyplomowo w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii przy ASP w Warszawie. Jako scenograf i kostiumolog współpracowała z wieloma teatrami w Polsce: Ateneum, Studio, Roma, Bajka, Teatr Powszechny w Warszawie oraz w Katowicach, Wałbrzychu, Olsztynie, Kielcach, Koszalinie, Łodzi, Krakowie. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, projektowaniem scenografii i kostiumów teatralnych, projektowaniem graficznym i projektowaniem wnętrz. Od 2013 roku prowadzi działalność Double Room, która oferuje unikatowe, autorskie wzory/ilustracje przetwarzane i przedrukowywane na formy użytkowe, meble, tapety, tkaniny. W maju 2015 wraz z Olgą Ślusarczyk stworzyła markę modową PRINTcess, której znakiem rozpoznawczym jest print, tkanina zadrukowana ilustracją autorstwa Izabeli. Stypendystka Ministra Kultury 2007 i 2009 roku. Strony:www.izuma.pl, www.doubleroom.pl, www.printcess.pl

 

Katarzyna Dąbkowska – Kułacz:


  

Reżyser (absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim); autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz reportaży. Jej film dokumentalny pt. Między światami zdobył nagrodę „Człowiek przezwyciężający zagrożenie" na XXIV Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi. Obecnie jest stypendystką programu Młoda Polska organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego realizuje film dokumentalny pt. Zmysł wolności.

"Między światami" (reż. Katarzyna Dąbkowska):



 Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Między światami to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń... Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym, między niebem a ziemią, między życiem a śmiercią, a tutaj ta granica jest krucha jak lód. Nikt nie wie, dlaczego Eskimosi, od stuleci przyzwyczajeni do ekstremalnych warunków życia, teraz znikają wraz z topniejącymi lodami Arktyki. NAGRODY: XXIV Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi (Nagrod im. Aleksandra Kamińskiego : "Człowiek przezwyciężający zagrożenie" - 2014
>>zobacz zwiastun filmu 

 
 

Daniel Eysymont:

 

ur. w 1965 r. pochodzi z Białegostoku, gdzie już jako dziecko stawiał pierwsze kroki w dziedzinie fotografii, wtedy jeszcze analogowej. Tajniki tej sztuki poznawał pod czujnym okiem swojego taty oraz jego dwóch wspaniałych przyjaciół z Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, panów Zdzisława Rynkiewicza i Henryka Rogozińskiego. To im zawdzięcza wrażliwość na piękno i umiejętność dostrzeżenia go tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa. Los sprawił, że przeprowadził się do Ostrołęki, w której mieszka i pracuje od ponad 25 lat. Przez kilka lat współpracował z Tygodnikiem Ostrołęckim jako wolny strzelec. Po dłuższej przerwie w fotografowaniu, na nowo odkrył świat fotografii, tym razem już w wydaniu cyfrowym. Od 2012 r. jest członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego www.otf.ostroleka.pl Jego prace gościły na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Sobota, 10 października:

 

g. 15.00 – 20.00

Blok filmów konkursowych w trzech kategoriach:

dokument, fabuła, eksperyment lub video-art z podziałem na film nieprofesjonalny i etiuda studencka.

>>zobacz spis filmów konkursowych
 

Jury w składzie:

Marcin Troński (przewodniczący),

Katarzyna Dąbkowska-Kułacz,

Izabela Wądołowska.


Powyżej kadry z dwóch filmów konkursowych: "Urodziny" i "Strzelec"

 

Niedziela, 11 października:

 

g. 10.00 – Warsztaty filmu dokumentalnego. Warsztaty poprowadzi reżyser filmowyKatarzyna Dąbkowska-Kułacz.

Odpłatność za udział w warsztatach: 20 zł

Na zgłoszenia na adres mailowy: repefene@gmail.com czekamy do 8 października. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona!

 

Ideą naszego warsztatu będzie to, co w filmie dokumentalnym jest najciekawsze, najważniejsze i najtrudniejsze. Spróbujemy zmierzyć się z problemami i wyzwaniami dokumentalisty, czyli z poszukiwaniami tematów filmowych, wyborem bohaterów i sposobie opowiadania o ich historiach. Przy okazji zajmiemy się nie tylko treścią, ale i formą, czyli tym, jak opowiadać, żeby było to ciekawe nie tylko dla nas samych:)? Jak zrobić wielki film małym kosztem? Które granice warto przekraczać, a które omijać? Kiedy ograniczenia są naszym atutem, i jak je wykorzystać w filmie?

Warsztaty podzielimy na dwie części, tak jak w procesie powstawania filmu, czyli na okres przedprodukcyjny i produkcyjny - obie części będą praktyczne, więc zabierzcie coś, czym możecie nagra krótki materiał filmowy (np. aparat fotograficzny, telefon, kamera) oraz kabelek, żeby to zgrać na komputer i wspólnie obejrzeć w sali kinowej) Pamiętajcie, że nie jest tak ważne czym nagrywacie, ale CO i PO CO to robicie:) Zabierzcie ze sobą także swoje filmy, jeśli już takie macie!

Film dokumentalny, w moim rozumieniu, jest podróżą – podróżą w świat konkretnego bohatera, ale i naszą, wieloetapową drogą od pomysłu na film, poprzez dokumentację, zdjęcia i post-produkcję. Trzygodzinne warsztaty to bardzo mało czasu, ale wystarczająco, żeby wspólnie poszukać inspiracji i motywacji do odbycia podróży z filmem dokumentalnym:) Katarzyna Dąbkowska-Kułacz
 

g. 15.00 – Otwarte konsultacje jury.
 

g. 17.00 – Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, pokaz nagrodzonych filmów, spotkanie z aktorem Marcinem Trońskim, przewodniczącym jury „RePeFeNe".
 

Marcin Troński 


zdj. Vipnews.pl

Urodził się 13 czerwca 1954r. w Warszawie. W 1977r. ukończył warszawskie PWST. Był jednym z wykładowców tej uczelni. W latach 1977-1997 występował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Od 1997r. związany jest z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Choć grał w bardzo wielu filmach np. w "Barytonie" w roli Leonardo tudzież jako Pijak w "Małym Księciu", kojarzony jest głównie z dubbingiem. Np. w "Kosmicznym Meczu" jako Micheal Jordan lub jako Clayton w "Tarzanie". Często występuje także w serialach. Choćby w "Klanie" jako detektyw Bogdan Sawicki oraz jako Tomasz Niemirski w "Pierwszej Miłości".
>> Filmografia 

 


 

Filmy zakwalifikowane do konkursów:


I. Konkurs kina niezależnego:

- fabuła:

1. Konstrukcja EmFazy, Kamila Zbączyniak, Katowice, 20 min,



2. W niebie wszyscy są piękni, Wiesław Zieliński, 22 min,




3. Wypadki Kasi Gajdy, Paweł Cichoński, Bytom, 7 min,



4. Urodziny, Michał Toczek, Suchy Dwór, 13 min,



5. Bajka, Aleksandra Front, Dagmara Cioska, Opole, 16 min,



6. Strzelec, Eryk Stelmaszyk, Gniezno, 16 min,



7. Po drugiej stronie, Piotr Matwiejczyk, Stanowice, 10 min,



9. Dresik, Piotr Matwiejczyk, Stanowice, 13 min,



9. Zenek musi wygrać, Mirosław Judkowiak, Gdańsk, 20 min,


- dokument:

10. Kierowca, Jan Grabowski, Warszawa, 16 min,



11. 85625, Maciej Jarczyński, Gdańsk, 18 min,




-eksperyment/video-art:


12. Truskawki, Izabela Chamczyk, Warszawa, 4 min,



13. Z cyklu W parku, Patrycja Bożek, Oświęcim, 1'30''



14. Budynki, Paweł Stec, 2 min, U.K.



15. Liniowy taniec, Radosław Ejchorst, Tychy, 1 min,

16. DLA KONTRASTU: List otwarty, Adam Karol Drozdowski, Szymon Kazimierczak, Warszawa, 5 min,





II. Konkurs etiud:


- fabuła:

17. Ptaszek, Ewa Kochańska, Warszawa, 14,



18. Pójdziecie wszyscy o północy, Tomasz Jan Brzyszko, Krasnystaw, 10 min,



19. Paweł Polska Mysz leci na księżyc, Paweł Stec, U.K., 4 min,



20. Hystera, Michalina Przewdzing, Katowice, 20 min,



21. Cisza, Jan Chałupka, Kielce, 9 min.


- dokument:

22. Abrek, Michał Gwardys, Warka, 13 min,




-eksperyment/video-art

23. Układ odniesienia (dokumentacja jako dzieło), Agnieszka Ewa Braun, Wrocław, 4 min,



24. Woman in love Magic, Patrycja Plich, Pat Dudek, Wolbórz, 10 min,



25. Błąd aktualizacji, Patrycja Plich, Wolbórz, 25 min,



26. 45-39, Mariusz Wirski, Wejherowo, 9 min,



III. Konkurs towarzyszący:

1. Dni Rybnika 2015, Agnieszka Dudek, 5 min, Rybnik
2. Dni Rybnika 2015, Bartosz Anioł, 5 min, Rybnik



ilość filmów zgłoszonych do konkursów RePeFeNe: 44

ilość filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego: 26
ilość filmów zakwalifikowanych do konkursu towarzyszącego: 2

Komisja kwalifikacyjna w składzie: Robert Pior (animator, Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach) i Mirosław Ropiak (Klub Filmu Niezależnego, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach).


powyżej: statuetki RePeFeNe

 


       

TEGOROCZNE KONKURSY FILMOWE:

KONKURS GŁÓWNY:

Trzy kategorie dla twórców nieprofesjonalnych: fabuła, dokument, teledysk/eksperyment/videoart
Czas filmu do 20 minut
Zgłoszenia (film na płycie DVD/Blueray/video, karta zgłoszenia, kadry z filmu, wpisowe: 20 zł)
do 21 września 2015r.
Nagrody: Grand Prix finansowa, oryginalna festiwalowa statuetka, dyplom.
Możliwość akredytacji: 50 zł (od osoby) do 2 października 2015r.

Konkurs etiud studenckich w kategoriach: fabuła, dokument, eksperyment/videoart.
Konkurs adresowany dla uczniów/studentów szkół filmowych lub innych szkół artystycznych o profilu filmowym.
Czas filmu do 20 minut
W konkursie mogą brać udział także filmy dyplomowe.
Zgłoszenia (film na płycie DVD/Blueray/video, karta zgłoszenia, kadry z filmu, wpisowe: 20 zł)
do 21 września 2015r.
Nagrody: Grand Prix finansowa, oryginalna festiwalowa statuetka, dyplom.
Możliwość akredytacji: 50 zł (od osoby) do 2 października 2015r.

REGULAMIN  KONKURSU GŁÓWNEGO I KARTA ZGŁOSZENIA DO POBRANIA


KONKURS TOWARZYSZĄCY:

"Kolorowy Rybnik czyli Dni Rybnika w obiektywie".
Konkurs na najlepszy film lub najlepszą prezentację fotograficzną dla osób w każdym wieku.
Dokumentacja Dni Rybnika w dniach: 12-14 czerwca 2015r.
Forma: dowolna
Czas: do 5 minut.
Zgłoszenia (film na płycie DVD/Blueray/video, karta zgłoszenia) do 21 września 2015r.
Nagrody: finansowa, dyplom, promocja nagrodzonych materiałów na kanałach youtube i facebooku: Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Prezentacji RePeFeNe, Miasta Rybnika.

REGULAMIN  KONKURSU  Kolorowy Rybnik czyli Dni Rybnika w obiektywie
i  KARTA ZGŁOSZENIA DO POBRANIA

       
 

"RePeFeNe" są jednymi z ważniejszych i najgłośniejszych Prezentacji kina niezależnego na Śląsku. Wielkim ich miłośnikiem i przyjacielem jest Kazimierz Kutz, który był gościem specjalnym festiwalu w 2004r.
Goszczono także Jerzego Cnotę, Ryszarda Zaorskiego, Adama Sikorę, Cezarego Żaka, Marzenę Kipiel-Sztukę,
Jerzego Janeczka, Pawła Kukiza, Martynę Kliszewską, Jakuba Przebindowskiego, Piotra Matwiejczyka, Franciszka Dzidę
i Grzegorza Lipca.

Pierwsze Prezentacje odbyły się w 2002 roku. Od tej pory corocznie na przełomie września i października, przez trzy dni Rybnik żyje kinem offowym.

Prezentacje skierowane są do niezależnych (nieprofesjonalnych i profesjonalnych) twórców filmowych z całego kraju

Miesięcznik "TelePro" (październik 2013) - Jan F. Lewandowski o RePeFeNe

 


 

patronat medialny:











  • Dom Kultury Chwałowice - jak dojechać???

    44-206 Rybnik-Chwałowice, ul. 1 Maja 91B

    >>> jak dojechać ?

    Noclegi:

    Hotele w Rybniku: >kliknij<