O NAS  

SKŁAD
  
WYSTĘPY
 
OFERTA
 
WIDEO


antyTEATR

"Teatr Wyobraźni" (pierwsza nazwa) założony został w roku 2001 przez Mirosława Ropiaka. Grupa działała przez pięć kolejnych lat w domu kultury
w Niedobczycach, następnie w 2005 roku "przewędrowała" wraz ze swoim animatorem do DK w Rybniku-Chwałowicach.

Teatr "specjalizuje się" w lekkich formach teatralnych, zbliżonych stylem
i klimatem wykonywanych sztuk do kabaretów. Preferowana jest groteska
i humor absurdu. Wiele sztuk wykonywanych przez zespół powstaje w oparciu o "poważne" scenariusze, które bardzo dalekie są od komedii - jak na przykład dramat "Porwanie" Ireneusza Iredyńskiego. Utwory te są następnie modyfikowane, twórczo przerabiane w kierunku właśnie komedii absurdu. Służą temu między innymi zabiegi takie jak przeniesienie akcji dramatu
w niezwykłe miejsce - w przypadku "Porwania" I. Iredyńskiego dramat
w wydaniu Teatru Wyobraźni rozgrywa się... w kosmosie! W połączeniu
z dziwacznymi, odrealnionymi ("kosmicznymi") strojami aktorów, całość dzieła nabiera zupełnie nowego kształtu scenicznego. Podobny "zabieg" spotkał sztukę na podstawie prozy J. Iwaszkiewicza "Gospodarstwo", którą zrealizowano w konwencji teatru absurdu. Mimo dokonanych przeróbek, zespół stara się jednak zachować istotę danej sztuki, jej wymowę. Właśnie w takich działaniach, Teatr Wyobraźni szuka swojej tożsamości, która pozwoliłaby na jego odróżnienie od innych zespołów teatralnych. Przyjętą przez zespół zasadą jest to, aby "nie robić teatru na siłę" - a więc realizowanie sztuk
z dużym dystansem do "źródłowego materiału". Najważniejsze jest to,
aby występ był dobrą zabawą - zarówno dla aktorów, jak i widzów.

 

Zespół powstał z inicjatywy DK w Niedobczycach, który zwrócił się do M. Ropiaka z propozycją stworzenia amatorskiej grupy teatralnej.
Tworzą go osoby w wieku 18 do 40 lat. Skład ten zmieniał się na przestrzeni kilku lat swojego istnienia - część z tych osób "dorasta" wraz z samym teatrem, inni przyłączali się w trakcie jego działalności.


Grupa spotyka się regularnie na próbach w chwałowickim domu kultury -
w każdy czwartek od godziny 17.oo do 20.oo. Zdecydowaną większość tego czasu zajmują ćwiczenia poszczególnych scen przygotowywanej sztuki; czasem włączane są specjalne zajęcia dotyczące "warsztatu teatralnego" (na przykład trenujące dykcję aktorów). Przygotowanie każdego spektaklu wymaga przynajmniej 8 miesięcy ćwiczeń - co sprawia, że Teatr może wystawić najwyżej jedną sztukę rocznie. Swego rodzaju "zwieńczeniem" wielomiesięcznych przygotowań jest wystawianie sztuki na scenie.
Zwykle odbywa się to w macierzystym domu kultury, w innych domach kultury, szkołach, do których Teatr jest zapraszany lub na organizowanych
w różnych miastach przeglądach teatrów amatorskich. Zwykle takich występów jest kilkanaście rocznie.

Od 2001 roku Teatr Wyobraźni zrealizował pięć sztuk:

- "Sakramencka Ulewa" (2001)
- "Berta" (2002)
- "Gospodarstwo" (2003) 
- "Porwanie" (2005)

- "Podejrzana osoba" (2010)

Teatr Wyobraźni ściśle związany jest z Klubem Filmu Niezależnego - głównie przez osobę swego lidera, reżysera, Mirosława Ropiaka. Również aktorzy Teatru często występują w produkcjach filmowych KFN.

Od grudnia 2005r. zmieniła się nazwa teatru na antyTEATR

Kontakt z Teatrem możliwy jest poprzez dom kultury (czwartki od godziny 17.00) oraz telefonicznie: 0 694 432 676

 

źródło: ForumRybnika.pl >> www.forum.rybnik.pl


antyTEATR w Żorach

Spektakl pt. "PODEJRZANA OSOBA" na podst. komedii Stanisława Dobrzańskiego. Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
 - 6 marca (niedziela) godz.18.00 WSTĘP WOLNY! Spektakl odbył się
 w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. http://www.mok.zory.pl/index.php
 


Ostatki - Pogrzeb kontrabasu

5/6 marca 2011 - godz.24.00 antyTEATR - Pogrzeb kontrabasu.
Zdj. Joanna Płaszczyńska


Grudniowe próby do dwóch nowych przedstawień, których premiera odbędzie się w maju lub czerwcu 2011r.
21 października o godz. 18.00 w WDK w Olzie odbył się spektakl "Podejrzana osoba" naszego antyTEATRU. Dziękujemy za przybycie!:)

>>>strona WDK
W piątek 13 sierpnia 2010 nasza grupa antyTEATR zaprezentowała spektakl
pt. "Podejrzana osoba" podczas międzynarodowego "Bezgranicznego Zamieszania Teatralnego" na rynku w Wodzisławiu Śl.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału telewizji TVS z tego
wydarzenia, w którym są też migawki z naszego przedstawienia:

http://www.tvs.pl/informacje/27824/ 


W dniach 13-15 sierpnia odbyła się w Wodzisławiu Śląskim impreza o nazwie "Bezgraniczne Zamieszanie Teatralne" podczas której zaprezentowały się grupy z Polski z Czech. Poza spektaklami odbyły się m.in. publiczne warsztaty różnych sztuk teatralnych, parada teatralna i wiele innych ciekawych rzeczy.
Przedstawienia odbywały się na SCENIE STAŁEJ (park, amfiteatr
i przestrzeń parkowa) i na SCENIE LATAJĄCEJ (płyta rynkowa, ulice), na której zaprezentowała się nasza grupa antyTEATR wystawiając komedię absurdu
na podst. Stanisława Dobrzańskiego pt. "Podejrzana osoba".
25 czerwca 2010r. "Podejrzana osoba" była zaprezentowana publiczności
w Rybnickim Centrum Kultury.Poniżej zdjęcia autorstwa Jarosława Ciziewskiego ze spektaklu w RCK:


 


Premiera "Podejrzanej osoby" na podst. Stanisława Dobrzańskiego.
7 maja 2010r. Dom Kultury Chwałowice w ramach Wieczoru Sztuk "Art Gry".
zdj. Krzysztof Łapka28 maja 2010r. "Podejrzana osoba" została wystawiona
w Rock & Jazz Pub "Paleta" w Rybniku:


Zdjęcia z premiery sztuki "Porwanie", która odbyła się 12 lutego 2005r w Klubie Energetyka podczas "Dwóch Teatrów".

 

powyżej od prawej: Bogusia Sznajder, Szymon Szewczyk, Hanna Korbel, Monika Orzeł i Patrycja Kowalska

powyżej po lewej: fragment scenografii, po prawej: próba przed występem.

powyżej: plakat promujący "Dwa Teatry", poniżej: Teatr Wyobraźni na wspólnym zdjęciu z Teatrem z Nazwą.Fotki ze spektaklu "Gospodarstwo"

  zdj. Karina Sieradzka

"Gospodarstwo" w Żorach:

zdj. Adrian Karpeta


"Berta" premiera DK Chwałowice 2002r :


"Sakramencka ulewa" premiera DK Chwałowice 2002r :


Wieści z prasy i "Gospodarstwo"

                         data: 6 maja 2003r,  źródło: "Dziennik Zachodni"
 

   RYBNIK. Młodzi aktorzy nie zrażają się trudnościami
 

Pod dach przyjął ich gościnny Dom Kultury w Niedobczycach

Członkowie ekipy mówią, że są „wariatami”, którzy w piątkowe wieczory wolą pomyśleć nad nowym spektaklem niż np. posiedzieć w knajpie

Niedobczyce to jedna z kilku górniczych dzielnic Rybnika. Ani lepsza, ani gorsza od pozostałych. Tyle tylko, że z centrum miasta trzeba kawałek dojechać. Hania Korbel jeździ samochodem, tak jest najwygodniej i najszybciej. Hania ma na głowie sporo spraw: uczy się, pracuje, ale najważniejsze jest granie. Właśnie w Niedobczycach, bo tylko w miejscowym Domu Kultury istnieje Teatr Wyobraźni. Raz w tygodniu spotykają się tu tacy sami „wariaci” jak ona, którym chce się wsiąść w autobus i przyjechać do Domu Kultury. — No tak, jest piątkowy wieczór, moglibyśmy pójść do knajpy. Wolimy jednak posiedzieć tutaj i zastanowić się nad nową sztuką — mówią aktorzy.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu od pomysłu Mirka Ropiaka, którego Dom Kultury zatrudnił na etacie instruktora. Jego wielką miłością jest film, ale nie mógł przecież w kolejnym miejscu w Rybniku organizować kolejnego koła filmowego. Zaproponował więc teatr. Początki były bardzo trudne, nie było aktorów. Rozwiesił ogłoszenia na mieście, zgłosiły się dwie osoby. Potem przyszli inni, kilka razy skład się zmienił. Z tych osób, które grają obecnie, najdłużej jest właśnie Hania. Przyszła do Teatru Wyobraźni w lutym ubiegłego roku, była podczas premiery dwóch pierwszych sztuk „Sakramencka ulewa” i „Berta”, które powstały na podstawie słuchowisk radiowych.

— Jakoś nie mieliśmy szczęścia, zaraz po premierze grupa się rozpadła — mówi Mirek. — Ale nie poddaliśmy się.

Znów w kilku miejscach pojawiły się ogłoszenia, dodatkowo Mirek wykorzystał też swoją działalność „filmową”: szukał ludzi podczas castingów do obsady w filmach amatorskich, podczas zajęć kół filmowych i udało się. — Na przykład ja jestem z castingu — mówi Martyna. — I przyprowadziłam Monikę. Obie uczymy się w ostatniej klasie gimnazjum.

Grzegorz Koń i Beata Kołodziej natomiast „są z ogłoszenia”. Beata jest akurat chora, więc nie mogła przyjść na zajęcia, ale dzwoni i pyta, czy może dodać coś od siebie. — Granie zawsze było moim wielkim marzeniem, cieszę się że mogę je teraz realizować i to z takimi świetnymi ludźmi — zaznacza.

Każdy z nich gdzieś tam już kiedyś próbował swoich sił. Monika Pawliczek i Martyna Tańska chodziły na zajęcia kółka teatralnego w szkole, Grzegorz grał w filmach amatorskich, Hania już jako 12-latka występowała w kabarecie, uczyła się też w studium aktorskim. W nowym składzie przygotowali już jedną inscenizację. Było to „Gospodarstwo” według Jarosława Iwaszkiewicza. Przepiękną scenografię i makijaże do tego spektaklu zrobiła Bogusia Sznajder. Niedawno odbyła się premiera, właśnie w Domu Kultury w Niedobczycach. Chociaż przygotowanie i sam spektakl kosztowały wiele nerwów, członkowie ekipy są z siebie zadowoleni.

— Oczywiście, było wiele wpadek, ale publiczność tego nie zauważyła. A to przecież najważniejsze — mówią. Do dziś ze śmiechem wspominają, że zapomnieli o całym jednym kawałku sztuki albo że podczas występu Martyna zamiast lekkiego klepnięcia otrzymała od koleżanki taki cios w plecy, że się przewróciła.

Teraz planują już kolejną inscenizację. Jeszcze nie zdecydowali się na nic konkretnego, ale wiedzą już, że ma to być sztuka współczesna i w dodatku komedia. — Bo wtedy jest weselej — mówią. Nie wykluczają, że do nowego spektaklu będą musieli poszukać jeszcze jakiegoś aktora. Zmieni się też nieco sposób pracy nad samą sztuką: będzie mniej prób stolikowych, a więcej grania na scenie. Poza tym będzie więcej ćwiczeń improwizacji i dykcji. — Może to wszystko brzmi bardzo poważnie, ale tak naprawdę przede wszystkim dobrze się bawimy — dodaje Mirek , szef Teatru Wyobraźni.

KARINA SIERADZKA - Dziennik Zachodni

P.S. Od marca 2005 r Teatr Wyobraźni działa w Domu Kultury
w Chwałowicach :)


 

Wszelkie materiały dostępne na tej stronie (bez modyfikacji zmieniających sens zamieszczonych materiałów) można wykorzystywać bez ograniczeń.